Anatomické implantáty

S přibývajícím věkem nebo po těhotenství a kojení trápí mnoho žen pokles nebo asymetrie prsou. Je důsledkem přirozených změn organizmu a kůže spojených s hormonálními výkyvy a stárnutím. Anatomické prsní implantáty volí lékaři nejčastěji v případech, kdy si žena přeje přirozený vzhled poprsí. Jsou také často využívány při rekonstrukci prsou.

Čím jsou anatomické prsní implantáty typické?

Můžete si je představit jako kapku – nahoře jsou plošší a směrem dolů se při pohledu z boku pozvolna rozšiřují. Maximální projekce dosáhne implantát ideálně v místě bradavky. Svým tvarem se tedy velmi přibližují přirozenému tvaru prsou: ve spodním kvadrantu mají plnější objem, od bradavky, resp. prsního dvorce nahoru se naopak ztenčují a pozvolně přecházejí do dekoltu.

Základnu mají anatomické implantáty oválnou, kdy poměr mezi šířkou a výškou základny je rozdílný. Existují implantáty s výškou větší než je šířka základny i naopak. Díky tomu lze volit implantát odpovídající fyziognomii, zejména šířce hrudníku pacientky. Pro ženu s užším hrudníkem se bude hodit implantát o větší šířce, naopak ženě s širším hrudníkem doporučí lékař implantát širší.

Vlastnosti anatomických implantátů

  • Díky svému kapkovitému tvaru anatomické implantáty snáze vytvoří přirozený vzhled prsou. Lékaři je volí zejména pro ženy, které nemají esteticky ideální prsy, trpí určitými vrozenými nedostatky a také pro ženy po rekonstrukci prsou
  • U štíhlých žen anatomický implantát vytvoří jemný přechod v oblasti dekoltu

Nevýhody anatomických implantátů

  • Případná rotace implantátu se projeví opticky na změně tvaru prsou

Jak je velký implantát?

Mnoho žen, diskuzních fór a článků hovoří zejména o objemu implantátů. Ten ale pro určení velikosti implantátů není jednoznačným parametrem. Anatomické implantáty o stejném objemu se mohou vyznačovat různou šířkou, výškou a projekcí. Výsledný tvar se tedy může významně lišit. O co se přesně jedná?

Základna anatomického implantátu má určitou šířku a výšku. Jeho tvar je však určen i třetím rozměrem, který ve svislé poloze při pohledu z boku vnímáme jako projekci neboli profil implantátu. Čím větší projekce, tím výrazněji klenutá budou prsa směrem dopředu.

Jak určit správnou velikost prsních implantátů?

Velikost, tvar a další parametry implantátu doporučí pacientce plastický chirurg na základě jejích fyziologických předpokladů při konzultaci. Základem je konzultace, při které pacientka lékaři vysvětlí svá přání, jak by měla prsa po operaci vypadat. Lékař v rámci konzultace provede pečlivé vyměření a zohlední sílu a pružnost kůže, stav tkání prsou, umístění bradavky apod.

Co je hlavním efektem anatomických implantátů?

Znakem mladých prsou je kromě pevnosti i bradavka směřující lehce vzhůru. Aby bylo po augmentaci docíleno požadovaného tvaru prsou a současně optimálního umístění bradavky, projeví se bod nejvyšší projekce implantátu právě v místě bradavky.

Co je to kohezivita?

Jedná se o vlastnost, která definuje pevnost gelu, kterým je implantát plněn. Čím vyšší kohezivita, tím je gel, a tedy i tvar implantátu, pevnější a lépe drží svůj tvar. Anatomické implantáty jsou plněny gelem vyšší kohezivity než je tomu u kulatých implantátů.

Náš tip

Kvalitní anatomické implantáty musí mít vyšší kohezivitu, jedině tak mohou spolehlivě držet svůj tvar. Implantáty s vysokou kohezivitou jsou také nazývány jako „form-stable implants„, neboli tvarově stabilní implantáty.