Kulaté prsní implantáty

Výběr implantátu je jedním z velmi důležitých kroků při přípravě na augmentaci prsou nebo modelaci prsou s implantátem. Právě u výběru implantátu je klíčová komunikace pacientky s lékařem. Zatímco pacientka přichází s určitou představou o výsledku operace, plastický chirurg ví, jak se implantát zachová při použití vybrané metody s ohledem na anatomii dané ženy (výška, šířka hrudníku pacientky, objem prsní žlázy). Tyto dva pohledy se při konzultaci ideálně setkají a jen tak může vzniknout optimální výsledek, se kterým bude spokojena jak pacientka, tak operatér. Díky široké škále velikostí a profilů může plastický chirurg vybrat pro pacientky s různými anatomickými předpoklady a různými představami o výsledku operace optimální implantát.

Rozměry implantátu

Kulaté implantáty jsou typické pravidelnou kulatou základnou – mají stejnou šířku i výšku (průměr základny). Při pohledu shora tedy mají kulaté implantáty tvar kruhu. Výsledný tvar kulatého implantátu určuje i tzv. projekce (míra klenutí implantátu při pohledu z profilu).

Projekce implantátu

Projekce neboli profil implantátu určí, jak prostorově výrazná budou prsa po operaci. Čím vyšší profil implantátu, tím nápadněji, zejména při pohledu ze strany, budou prsy vypadat.

Velmi štíhlým ženám s drobným hrudníkem, které touží po plném dekoltu, lékař může doporučit speciálně designované implantáty s extra vysokou projekcí při velmi malé základně. U takových implantátů výrobce využívá silikonový gel s vysokou kohezivitou.

Vlastnosti kulatých implantátů

  • Rovnoměrný objem v horní i dolní části implantátu
  • Pravidelný kulatý tvar prsou
  • Případná rotace kulatého implantátu neovlivní tvar prsou

Nevýhody kulatých implantátů

  • Při nesprávné volbě velikosti nebo projekci mohou prsy působit až nepřirozeně plně
  • U velmi štíhlých klientek se slabou kožní tkání může být u kulatých implantátů patrný horní okraj implantátu. Toto riziko lze částečně eliminovat umístěním implantátu pod sval

Většina implantátů na trhu je dnes již tvořena silikonovým kohezivním gelem, který drží svou konzistenci i při případném protržení obalu. Nemůže tak dojít k nekontrolovanému úniku gelu. Různé typy implantátů mají různě kohezivní gel. Správná kohezivita gelu se postará o stabilitu estetických parametrů, tedy zachování tvaru implantátu při současném zachování přirozené měkkosti prsou.