Kulaté prsní implantáty

Výběr implantátu je jedním z velmi důležitých kroků při přípravě na augmentaci prsou nebo modelaci prsou s implantátem. Právě u výběru implantátu je klíčová komunikace pacientky s lékařem. Zatímco pacientka přichází s určitým přáním a představou o výsledku operace, plastický chirurg ví, jak se daný implantát zachová při použití vybrané metody a dané anatomii ženy (výška, šířka hrudníku pacientky, objem prsní žlázy). Tyto dva pohledy se při konzultaci ideálně setkají a jen tak může vzniknout optimální výsledek, se kterým bude spokojena jak pacientka, tak operatér. Díky široké škále velikostí a profilů může plastický chirurg vybrat pro pacientky s různými anatomickými předpoklady a různými představami o výsledku operace optimální implantát.

Rozměry implantátu

Kulaté implantáty jsou typické pravidelnou kulatou základnou – mají stejnou šířku i výšku (průměr základny). Při pohledu shora tedy mají kulaté implantáty tvar kruhu.

Projekce implantátu

Každý implantát má kromě svého průměru i projekci. Právě projekce neboli profil implantátu určí, jak prostorově výrazná budou prsa po operaci. Čím vyšší profil implantátu, tím nápadněji, zejména při pohledu ze strany, budou prsy vypadat.

Velmi štíhlým ženám s drobným hrudníkem, které touží po plném dekoltu, lékař může doporučit speciálně designované implantáty s extra vysokou projekcí při velmi malé základně. U takových implantátů výrobce využívá silikonový gel s vysokou kohezivitou.

Vlastnosti kulatých implantátů

  • Rovnoměrný objem v horní i dolní části implantátu
  • Pravidelný kulatý tvar prsou
  • Rotace implantátu při kulatém tvaru základny neovlivní tvar prsou

Nevýhody kulatých implantátů

  • Při nesprávně vybrané velikosti nebo projekci mohou prsy působit až nepřirozeně plně
  • U velmi štíhlých klientek se slabou kožní tkání může být u kulatých implantátů patrný horní okraj implantátu. Toto riziko lze částečně eliminovat umístěním implantátu pod sval

Většina kvalitních implantátů na trhu je dnes již tvořena silikonovým kohezivním gelem, který drží svou konzistenci i při případném protržení obalu. Nemůže tak dojít k případnému nekontrolovanému úniku gelu mimo pouzdro. Zároveň se správná kohezivita gelu postará o zajištění estetických parametrů, tedy zachování tvaru prsou při současném zajištění přirozené měkkosti prsou.