Trend: vzhled přirozených prsou

Přirozenost. To je trend, který vládne v plastické chirurgii několik posledních let. Ne jinak je tomu u estetických úprav prsou. Většina plastických chirurgů usiluje o to, aby se výsledný efekt augmentace maximálně přiblížil vzhledu i kvalitě přitažlivých mladých prsou. Krásně tvarovaných, s bradavkou směřující mírně vzhůru, dostatečně pevných a umístěných v optimální výšce na hrudníku. Takového vzhledu lze docílit anatomickými i kulatými implantáty. Záleží na výchozím stavu prsou, operační technice i výběru implantátu. Prsní implantát ovlivní i to, do jaké míry se prsa po augmentaci přiblíží přirozené prsní tkáni také na pohmat.

Přirozená prsa mohou mít mnoho „podob“

Pod pojmem přirozená prsa si můžeme vybavit nedokonalá, povislá prsa. Ochabování prsních svalů a pokles prsou přirozený proces bezesporu je. „Pokud však mluvíme o přirozeném vzhledu prsou v souvislosti s estetickou úpravou, pak máme na mysli siluetu krásných mladých, pevných prsou.  Nedávalo by smysl vystavovat ženy rizikům spojených se zákrokem, pokud by jeho výsledek měl vést k vytvoření sice větších, ale jinak nevzhledných prsou. Cílem augmentace je vytvořit atraktivní, přiměřeně pevný dekolt, který vydrží mnoho let,“ popisuje MUDr. Libor Kment, renomovaný plastický chirurg z pražské kliniky Esthé.

Pokud prsa po augmentaci rychle spadnou a během několika málo měsíců získají vzhled těžkých „přirozeně povislých“ prsou, není to v pořádku. Může se jednat o tzv. bottoming out. Zklamání z takového stavu můžete předejít výběrem zkušeného plastického chirurga, který zvolí optimální operační metodu i vhodný implantát.  Různé implantáty totiž mají riziko sklouznutí odlišné. Častěji se tento problém projevuje u hladkých nebo téměř hladkých implantátů.

Přirozeně měkké na pohmat

Hojně diskutovaným tématem je pevnost prsou po augmentaci. Ženy touží po prsou, která se budou na pohmat co nejvěrněji podobat přirozené prsní tkáni. Některé ženy se proto při výběru prsních implantátů během konzultace upínají ke vzorkům s měkčím gelem a hladším povrchem, protože jsou jim příjemné na omak a mohou tak snadno nabýt dojmu, že měkké implantáty budou stejně působit i v těle. To je ale velká mýlka.

Zřejmě vás překvapí, že měkkost prsou po vložení implantátů nejvýznamněji ovlivňuje kapsula – tedy tkáň bezprostředně obklopující implantát. Ideální kapsula je tenká a pružná. Kvalita kapsuly se odvíjí od povrchu implantátu, gel jakkoli měkký v tomto procesu nesehrává žádnou roli. Pevnost gelu je v tomto ohledu podružná, významně však ovlivňuje jinou kvalitu a tou je tvarová stálost prsou,“ vysvětluje MUDr. Kment a dodává: „Osobně mám vynikající zkušenost s implantáty s povrchem Siltex, který vytváří optimální kapsulu, takže prsa po augmentaci působí na pohmat přirozeně měkce i přes to, žey mají malinko pevnější gel. Díky pevnosti gelu si pak prsa drží svůj pěkný tvar dlouhodobě a o to jde.“

Zejména u anatomických implantátů je mírně pevnější gel nutností, protože jen tak dokáží spolehlivě držet tvar i mnoho let po augmentaci. Není náhoda, že, celosvětový leader mezi výrobci prsních implantátů, plní anatomické implantáty pevnějším gelem než implantáty kulaté.  A zbývá dodat, že dle dostupných dat uvádí 97% žen s implantáty spokojenost s výběrem implantátu i 10 let po zákroku.

Zdroj: Estheticon.cz