Prsní implantáty - základní informace

Operace prsou již dlouho obsazují počtem první příčku mezi plastickými operacemi na celém světě. Zvětšení prsou, augmentaci, si ženy přejí především z estetických důvodů (zvětšení nebo korekce tvaru prsou). Prsní implantáty jsou však také využívány při rekonstrukcích prsou, po odstranění prsů ze zdravotních důvodů.
img_bn_anat_kula

star_Bezpečnost na prvním místě

Je dobré si uvědomit, že při každé operaci může hrozit riziko komplikací. Vy sama můžete chránit svou bezpečnost volbou zkušeného operatéra a výběrem kvalitního prsního implantátu.

star_Vzhled prsou a výběr prsního implantátu

Při estetickém zákroku jde o dosažení harmonických proporcí, proto by výběr implantátu měl reflektovat individuální tělesnou konstituci.

Aby se žena po augmentaci cítila dobře, musí být především spokojená s novým vhledem svého poprsí. Rozhodující je přitom velikost implantátu, tvar implantátu, ale také jeho pružnost a měkkost.

star_Silikonový gel a jeho kohezivita

Prsní implantáty jsou plněny nejčastěji silikonovým gelem. Jeho kohezivita je určující jak pro bezpečnost, tak pro estetické kvality implantátu.

Dostatečně kohezivní gel znamená, že i při případném narušení celistvosti povrchu implantátu se implantát chová jako celek, drží pohromadě, gel neunikne do okolní tkáně a zajistí tvarovou stálost implantátu. Je tak pro pacientku bezpečný. Gelové prsní implantáty jsou plněny gelem s různými úrovněmi kohezivity. Čím vyšší je kohezivita gelu, tím stabilnější je tvar implantátu.

Tvarová stálost implantátu je pak důležitá zejména u anatomických implantátů, které jsou plněny gelem s velmi vysokou kohezivitou, na rozdíl od implantátů kulatých. Tento speciální vysoce kohezivní gel umožňuje naprostou tvarovou stabilitu. Takové implantáty jsou výstižně nazývané „form-stable implants„.

star_Povrch prsního implantátu

Pro správné usazení implantátu a zdárný průběh operace je důležitý povrch prsního implantátu. Ten může být hladký, texturovaný nebo mikro-texturovaný. V České republice se hladké implantáty téměř nepoužívají.

star_Tvar implantátu

  • Kulaté – mají základnu ve tvaru kruhu. Při pohledu z boku mají pravidelný zaoblený tvar.
  • Anatomické – základna má rozdílnou šířku a výšku. Tvar anatomických implantátů se více přibližuje přirozenému tvaru prsou, kdy spodní část až k bradavce má větší objem než horní část od bradavky nahoru.

star_Konzultace s plastickým chirurgem

Klíčem k úspěšné operaci a docílení vytouženého výsledku augmentace je konzultace se zkušeným plastickým chirurgem. Během ní pacientka vysloví svá přání a očekávání. Lékař na základě tělesných dispozic, jako je zejména výška pacientky, šířka hrudníku, velikost prsní žlázy a kvalita kožní tkáně doporučí vhodný implantát, jeho velikost, tvar, povrch, a dále způsob jeho uložení pod žlázu nebo pod sval a zvolí operační přístup.

Konzultace je dialogem, kde se ideálně setká představa pacientky s expertízou plastického chirurga.